Gramaj Aleti

Kumaştan 100 cm² yuvarlak numune kesmek için kullanılan gramaj aletleri satış sayfasıdır. 0212 798 25 98

Gramaj aleti kullanarak kumaş için istenen g/m2 (gram bölü metrekare) bilgisine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gramaj tabiri aslında 1 metrekareye düşen kumaş ağırlığını ifade etmektedir. Dokunmuş kumaşların birim alan kütlesinin tayininde kullanılır.

Peki neden gramaj aletine ihtiyacınız var ?

Bir metrekarelik kumaş numunesini tartarak aynı sonuca varamaz mısınız ? Teorik olarak bu son derece mantıklı. Elbette 1 metrekare alana sahip kumaş kesip tartarak gramajını tartı ekranın okumanız yeterli. Buna karşın pratikte bu pek mümkün olmuyor.

Tekstil sektöründe kumaş ağırlığı önemli bir kriterdir keza ticarette karşı tarafa yanlış bilgi vermek açıkça yalan söylemektir. Bu sebeple doğru bilgiye ulaşmak birinci amacımız olmalıdır. Pratikte 1 metrekarelik kumaşı kesmenin pek mümkün olmadığını söyledik, öyleyse doğru gramaj bilgisine nasıl ulaşacağız ?

Doğru bilgiye ulaşmak için hazırlanmış uluslararası kurumlarca belirlenmiş standartlar vardır, bu talimatlara göre yapılan hesapların en doğru değer olduğu kabul edilmektedir. Bu standartlardan biri de 1 metrekare alana sahip kumaş kesmektense 100 santimetrekarelik kesmenin daha kolay olacağını söylüyor.

Kendiniz de bu işin mantığını kolayca anlayabilirsiniz; bir metrekarelik kumaşı kolayca kesebilmek için kare veya dikdörtgen geometrik şekillerini tercih etmelisiniz; eğer kareyi seçerseniz 1 metreye 1 metre kumaş kesmelisiniz; dikdörtgen seçerseniz kısa kenarının metre cinsinden ölçüsü ile uzun kenarının metre cinsinden çarpımının 1 metrekareye eşit olmasını sağlamalısınız. Diyelim ki kareyi seçtiniz daha kolay göründü gözünüze, ikinci bir mesele ise bu kareyi gönyeli ve dümdüz kesmeniz gerekiyor. Eline makas veya bıçak alan hiç kimse gerçek 90 derecelik gönye ile dümdüz çizgi şeklinde kesim yaparak doğru bir kare kesemez. İşte bu sebeple 1 metrekarelik alan elde edebilmek pratikte tercih edilmemektedir.

Doğru çözüm; gramaj aleti kullanmak. Gramaj aleti bir diğer deyişle yuvarlak numune kesicisi, kumaştan 100 cm² alana sahip numuneyi uluslararası standartlara uygun olarak kesip çıkarabilmenizi sağlayan bir aparattır. Eğer 100 cm² lik alana sahip kumaşı hassas terazi ile tartarsanız ve hesap yaparsanız aynı kumaşın 1 m² lik ağırlığını da hemen bulabilirsiniz.

Gramaj aleti ile gramaj hesabı nasıl yapılır ?

Gramaj aleti ile ile kestiğiniz 100 cm² numuneyi tartın, sonuç Z g ( z gram) olsun. 1 m = 100 cm. 1 m² ise 100 x 100’den 10.000 cm² yapar.

100 cm² = Z g
10.000 cm² (Yani 1 m²) = ? g

İçler dışlar çarpımı yaparız. Zx10.000/100 bize sonucu verecektir. Fark ettiyseniz 100 cm²’nin ağırlığını sadece 100 ile çarpmanız yeterli. İşte bu yöntemle kolayca numune elde edilir ve kolayca hesap yapılır. En doğru sonuç için bu işlemi 5 kere yapıp ortalamasını alabilirsiniz. Ortalama hesabı için 5 aynı sonucu toplayıp 5’e bölmeniz yeterlidir. Bu sayede kumaşın gramajını tayin etmiş olduk.

Gramaj hesabı hangi standartlara göre yapılır ?

Hesaplamada genellikle şu standartlar kullanılır TS 251, EN ISO 3801, ASTM D 3776, BS EN 12127, BS 2471. Bu standart isimleri farklı kuruluşlara ait oldukları için farklı isimler alsa da özünde birbirlerinden faydalanarak sunulmuştur. Örneğin TS 251, Türk Standardına ait Dokunmuş kumaşlar – Birim uzunluk ve birim alan kütlesinin tayini başlıklı standartdır. Linke tıklayıp sayfayı incelerseniz açıkça ISO 3801 standardından faydalanıldığını görebilirsiniz.

Dökümana ulaşmak ve ayrıntılı işlem metotlarını öğrenmek için PDF halinde standart dosyasını TSE’den satın alabilirsiniz. Döküman fiyatı en altta belirtilmiştir güncel olarak kontrol edebilirsiniz.

Gramaj aleti nasıl kesim yapar ?

İçinde 4 adet jilet takma yuvası olan CML gramaj aletini kumaş üzerine koyup sadece 90 derece çevirmeniz numunenin kesilmesini sağlar. Kumaşı kesmeden önce katlanmamış veya gerilmemiş olduğundan emin olunuz. Ayrıca gramaj aletinin jiletleri masanıza zarar verebileceğinden altına mutlaka takoz niyetine bir malzeme koymalısınız. CML gramaj aletleri yaylı bir bastırma koluna sahiptir. Çıkıntılı yüzey sayesinde kumaş otomatik olarak sabitlenmiş olur ve elinizle kolu bastırdığınızda jiletler aşağıya doğru uzanarak kesmeye başlar 90 derece çevirmenizin sonunda da her bir jilet 90 derecelik açı yaptığından 4×90=360 derece yani tam tur kesme işlemi bir çırpıda tamamlanmış olur.

Gramaj aleti nasıl 100 cm² ‘lik alan keser ?

Bir dairenin alanının 100 cm² olması için yarı çapı ne olmalıdır. Dairenin Alanı = π x r2 formülü ile hesaplanır. π x r2 = 100 cm² formülünde pi sayısı da bilindiğinden tek bilinmeyenli bir denklem elde edilir. 100’ü pi sayısına bölüp kare kökünü aldığımızda r yarı çapını elde ederiz. Gramaj aletinde jilet kesim ağzı alet merkezinden tam r cm kadar uzaktadır. Böylelikle yapılan kesim sonucunda tam 100 cm² lik alan elde edilir.

Gramaj aletinin jiletleri körelir mi ?

Evet, hemen olmasa da zamanla yuvalara yerleştirilmiş jiletler körelmeye başlar. Bu durumda ilk olarak jiletlerin kapaklarını söküp jiletleri ters çevirerek hiç kullanılmamış olan taraflarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Jiletler ilk gün olduğu kadar keskin hale gelir. Uzun süre aynı jiletleri kullandıktan sonra muhakkak iki tarafı da körelmiş olacak. Bu durumda yeni yedek jiletlere ihtiyacınız olacak. Kolayca kendiniz değiştirebilirsiniz. Jilet ihtiyaçlarınız için de CML olarak her zaman yanınızdayız, toptan veya perakende olarak bizden sipariş verebilirsiniz.

Gramaj aletini nasıl sipariş edebilirim ?

Bize telefon veya mail yolu ile rahatlıkla hızlıca ulaşabilirsiniz. Telefon hatlarımızda telesekreter yoktur böylelikle beklemeden doğrudan 0212 798 25 98 numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Maillerinize de hemen dönüş yapılır. Mail adresimiz info@cml.com.tr dir. Fiyat teklifi için hemen bize ulaşabilirsiniz.